Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 Laptop - Copilot+ PC - AMD Ryzen AI 5 340 CPU - 16" WUXGA IPS Touchscreen Display - 16GB RAM - 1TB Storage - AMD Radeon 840M GPU - Luna Grey
About this product
About this item THE SMARTER CHOICE FOR VERSATILITY – Be bold with the Lenovo IdeaPad 5 2-in-1—a certified Copilot+ PC that fuels AI-driven workflows. It’s powered by an AMD Ryzen AI 5 processor and has a sleek 360° design with a 16" IPS display for true-to-life visuals anywhere you go.
BREATHTAKING EDGE TO EDGE – Dive into expansive visuals with the 16" IPS display, crafted with a 16:10 ratio and 100% DCI-P3 color accuracy for bold, lifelike tones.
ELEVATE YOUR EXPERIENCES – This certified Copilot+ PC is designed for big ideas with AI-enhanced multitasking, productivity, and creative tools for automating workflows that adapt to your needs.
360° FLEXIBILITY FOR EVERY TASK – With 360° versatility, switch between tablet, laptop, tent, and stand modes effortlessly. Designed for work, play, and everything in between, it’s your ultimate creative companion.
CONNECT, TRANSFORM, EXCEL – Get straight to work with the secure Windows Hello login for instant access. Transfer files and connect instantly with USB Type-C ports and stay powered all day with the 57Whr battery and Rapid Charge Boost.
TOUGH ENOUGH FOR ANY ADVENTURE – This military-grade laptop is built to MIL-STD-810H standards to endure heat, drops, altitude, and humidity. Its durable chassis is designed to give you reliable performance from the airport to the boardroom.
EFFORTLESS EFFICIENCY – 16GB LPDDR5X RAM lets you balance speed and efficiency for creating, streaming, and working with AI-enhanced power to keep you ahead.
A LASTING COMMITMENT – Your commitment to environmental sustainability starts with your PC's energy conservation and recycled content. The IdeaPad 5 2-in-1 is built and shipped with 90% post-consumer recycled plastic in the case, bag, and packaging.
Price History
Specifications
| Color | Luna Grey |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Portable, Support Stylus |
| Graphics Description | Integrated |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.4 Pounds |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Convertible |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi for connectivity. |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.04"L x 14.02"W x 0.72"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 60 |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Battery Life | 10 Hours |
| Battery Average Life Standby | 2 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 57 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Processor Series | Ryzen AI 5 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 340 |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | IdeaPad 5 2-in-1 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | 340 |
| Built-In Media | Laptop, User Guide, 65W USB C Charger, and Warranty. |
| Manufacturer | Lenovo |
| UPC | 199273175185 |
| Warranty Description | 1 Year Limited Parts & Labor |
| Best Sellers Rank | #44,532 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #654 in 2 in 1 Laptop Computers |
| ASIN | B0G2N7JQ35 |
| Customer Reviews | 3.5 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR5x |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ports | 4 |