Acer
acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR 15.6" Full HD Laptop, Intel Celeron N4500 1.1GHz, 4GB RAM, 64GB eMMC, ChromeOS, Silver
$159.00
Last updated May 23, 2026 at 4:35pm
Acer
About this product
About this item CPU: Intel Celeron N4500, 2-Core, 1.10 GHz up to 2.80 GHz, 4 MB Cache
Screen: 15.6’’ Full HD (1920 x 1080) anti-glare Display
RAM & Storage: 4GB LPDDR4X; 64GB eMMC
Operating System: Chrome OS
Ports: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x USB Type-C, 1x Headphone/Microphone combo jack, 1x microSD card reader
Graphics: Intel UHD Graphics
Price History
Specifications
| Color | Sparkly Silver |
| Hard-Drive Size | 64 GB |
| Operating System | Chrome OS |
| Graphics Description | Integrated |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.4"L x 0.79"W x 9.6"Th |
| Optical Storage Device | No |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| RAM Memory Technology | 4GB DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Series | Celeron N4000 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4500 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Brand | Acer |
| Model Name | CB315-4H-C0BR |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | CB315-4H-C0BR |
| Built-In Media | Webcam |
| Manufacturer | Acer |
| UPC | 195133281928 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year Limited Warranty |
| Best Sellers Rank | #38,923 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #5,980 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0FZCKMFJ3 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |