HP 17.3" Touchscreen Business Laptop,12-Core Intel Core Ultra 7 255U (Up to 5.2Ghz), 64GB DDR5 RAM 2.5TB Storage (2TB SSD+512GB Docking Station), Backlit KB, Fingerprint Reader, Windows 11, Silver
About this product
About this item 【Processor】Intel Core Ultra 7 255U (12 Cores, 14 Threads, Max Boost Clock Up to 5.2Ghz, 12MB Cache). Intel Graphics. This 17.3-inch touch screen laptop is also equipped with Windows 11 Home, which makes your work or study easy and convenient.
【Exceptional Storage Space】Equipped with DDR5 RAM and PCIe Solid State Drive, runs smoothly, responds quickly, handles multi-application and multimedia workflows efficiently and quickly.
【Touch Display】This laptop has a 17.3-inch touchscreen LED display with 1600 x 900 (HD+) resolution and vivid images to maximize your entertainment.
【Designed for the Office】With Windows 11 Home, Intel Graphics, Touchscreen, Fingerprint Reader, Backlit Keyboard, Numeric Keypad, Camera Privacy Shutter, HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones, it ensures a stylish and innovative look, excellent portability, and is suitable for daily work and play. It is a great choice for businesses, offices, or students.
【Features and Ports】Intel Graphics, HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones. 1 x USB-C, 2 x USB-A, 1 x HDMI, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack, Wi-Fi 6.
Price History
Specifications
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 2 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Camera Privacy Shutter, Fingerprint Reader, Numeric Keypad, Touchscreen |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or Wi-Fi 6 connectivity |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Resolution | 900p |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 5.2 GHz |
| Processor Count | 12 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 255U |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5200 MHz |
| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | HP 17 |
| Built-In Media | Warranty |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 195908148166 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #63,886 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #10,570 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0GPDB3945 |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | No |
| Human-Interface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit with Numeric Keypad |