ASUS Chromebook CX1, 14" Full HD NanoEdge Display, Intel Celeron N3350 Processor, 64GB eMMC Storage, 4GB RAM, Chrome OS, Transparent Silver, CX1400CNA-AS44F
About this product
About this item Aspect Ratio:16:9
Powered by the Intel Celeron N3350 Processor 1.1 GHz (2M Cache, up to 2.4 GHz, 2 cores)
Durable and built to US Military grade standard MIL- STD 810H weighing just 3.2 lbs
64GB eMMC storage and 4GB RAM, Wi-Fi 5 Plus Bluetooth 4.2
14 inch Full HD 1920x1080 NanoEdge Display
Up to 12-hour battery life (Battery life vary by working conditions)
1x audio jack, 2x USB Type-C (Gen 1) ports, 2x USB 3.2 Type-A (Gen 1), Micro SD Card reader (USB Transfer speed may vary. Learn more at ASUS website)
Chromebook runs on Chrome OS and has the Google apps. You can edit, download, and convert Microsoft Office files in Google Docs, Sheets and Slides.
Chromebooks come with built-in storage for offline access to your most important files and a 12-month Google One trial that gives you additional storage across Gmail, Google Drive and Google Photos. This offer from Google will expire by 1-31-2022. Google features’ availability varies according to country. Please check with your local ASUS retailer for details.
Price History
Specifications
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 64 GB |
| Operating System | Chrome OS |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 500 |
| Hard Disk Description | 64GB eMMC |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Automatic Backup Software Included | Gmail, Google Drive, Google Play, Microsoft Office 365 |
| Form Factor | Chromebook |
| Hard Disk Interface | USB 3.2 |
| Voltage | 15 Volts |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | Titan C Security Chip |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that connect via USB, HDMI, or Bluetooth |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 0.71"W x 8.05"Th |
| Chipset Type | Intel Gemini Lake |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | Type-C AC Adapter |
| Video Output | USB-C |
| Front Photo Sensor Resolution | 1 MP |
| Number of Drivers | 1 |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Cache Memory Installed Size | 2 MB |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 12 Hours |
| Battery Average Life Standby | 12 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | App |
| Processor Series | Celeron N3350 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N3350 |
| CPU Model Generation | 7th generation |
| CPU Model Speed Maximum | 2.4 GHz |
| CPU Codename | Apollo Lake |
| Brand | ASUS |
| Model Name | Chromebook CX1 |
| Model Year | 2021 |
| Model Number | CX1400CNA-AS44F |
| Built-In Media | CX1400CNA-AS44F, Power Adapter & Cord, User Guide, Warranty Card |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 195553031080 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Type Name | Chromebook |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Best Sellers Rank | #58,296 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #9,529 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B099X83LHB |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Smooth or Glossy |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Hardware Interface | USB, USB Type C |
| Number of Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Built-in |
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Audio features | This product features built-in speakers and microphones with Google Assistant voice-recognition support for hands-free control and interactions. |
| Audio Recording | Yes |