Amazon Renewed
ASUS 15.6" FHD IPS Chromebook Plus, Intel Celeron Processor Up to 2.79GHz, 4GB Ram, 128GB SSD, HDMI, Ultra-Fast WiFi 6, Chrome OS, Star Blue, Renewed
$176.99
↑ 1.7% 7d
50+ bought in past month
Last updated May 22, 2026 at 1:44pm
Amazon Renewed
About this product
About this item Intel Celeron Processor Up to 2.79GHz, 4GB Ram, 128GB SSD
15.6" FHD IPS, Intel UHD Graphics
1x USB Type C, 1 x USB Type A, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, HDMI
Super-Fast WiFi 6 and Bluetooth, HD Webcam
Chrome OS, AC Charger Included, Star Blue
Price History
Specifications
| Color | Star Blue |
| Hard-Drive Size | 128 GB |
| Operating System | Chrome OS |
| Other Special Features of the Product | High Quality |
| Graphics Description | Dedicated, Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless peripherals |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.2"W x 0.7"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Touch Screen Type | Resistive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Series | Celeron |
| Processor Speed | 2.79 |
| Processor Count | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Celeron |
| CPU Model Generation | 10th Gen or Later |
| CPU Model Speed Maximum | 2.79 GHz |
| Brand | ASUS |
| Model Name | ASUS 15.6" Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | ASUS 15.6" Laptop |
| Built-In Media | AC Charger |
| Manufacturer | ASUS |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 30-Day |
| Best Sellers Rank | #5,160 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #149 in Renewed Laptops #482 in Renewed Computers & Accessories #606 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0FRW9YXSV |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 4 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard |