acer Chromebook Plus 514 Laptop with Google AI – 14" Full HD 1920 x 1080 IPS Touch Display | Intel Core i3-N305 | 8GB LPDDR5 | 128GB SSD | Wi-Fi 6E | FHD Camera | Chrome OS | CB514-4HT-375Z
About this product
About this item The Best of Google, in a Laptop: Chromebooks run ChromeOS, the fast, secure operating system from Google, with built-in Google apps like Gmail, Gemini, Docs, Photos, YouTube, and more.
Get Google AI Pro, 2TB of Storage, and More for 12 Months at No Cost: Boost your productivity and creativity with 12 months of Google AI Pro -- now including NotebookLM -- on us when you purchase a Chromebook Plus.(1)
The Power To Do More : A 2x faster Intel Core i3-N305 processor and up to double the memory and storage, so you can edit files while watching your favorite shows in Full HD* with up to 11 hours of battery life**. (*When compared to top selling Chromebooks in 2024 | **Actual battery life may be lower and will vary significantly based on factors like network conditions, location, settings, and usage.)
The Magic of Gemini: Convert handwriting into editable text, simplify jargon-filled content, remove photo distractions, and get questions answered by Gemini*. (*Check responses for accuracy. Internet connection. Availability may vary by device, country, and language.)
Advanced Apps for Work and Play: Stay productive with Microsoft 365(2), create with Adobe Photoshop(3), edit videos with LumaFusion, and get your game on with GeForce NOW. All your favorite apps and more are just a click away.
Never Had a Virus - No Need To Worry(4): Breathe easy knowing your security and privacy are covered with built-in protection and the Titan C2 security chip.
Designed To Be Seen: This large-screen Chromebook Plus features a Full HD 14.0” narrow bezel touch display with an anti-glare coating that lets users stay productive even in bright conditions.
Crystal Clear Video Calls, Powered by AI: With a 1080p webcam and built-in AI-powered video call tools that automatically enhance clarity and lighting, cancel noise, and blur backgrounds - you’ll always look and sound your best, no matter what app you use. Mute your mic and turn off your camera with one click for added privacy and convenience. USB Charging | 2 - USB 3.2 Gen 1 Type-A ports | 1 - 3.5mm combo jack (headphone/speaker) | 1 - Kensington Lock Slot (Nano Type)
Intel Wireless Wi-Fi 6E AX211 supports dual-stream Wi-Fi in the 2.4GHz, 5GHz and 6GHz bands, including 2x2 MU-MIMO Technology | Supports Bluetooth 5.1 or above | DTS Audio with Two Built-in Stereo Speakers | MIL-STD-810H Military-Grade Durability | OceanGlass Touchpad | Up to 11 hours of battery life | Chrome OS
Disclaimers: (1) See Disclaimer below under From the Manufacturer. (2) Additional functionality available with a Microsoft 365 subscription. Microsoft, Excel, and PowerPoint are registered trademarks of Microsoft Corporation. (3) Requires an Adobe Photoshop subscription. (4)As of Feb 2025 there has been no evidence of any documented, successful virus attack on ChromeOS. Data based on ChromeOS monitoring of various national and internal databases.
Price History
Specifications
| Color | Steel Gray |
| Hard-Drive Size | 128 GB |
| Operating System | Chrome OS |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 3.15 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Personal, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Google Drive |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Voltage | 11.1 Volts |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | USB peripherals, external displays, mice, keyboards, and other wireless devices |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.87"L x 8.86"W x 0.81"Th |
| Video Output | USB-C/Type-C (with adapter) |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Display Technology | LCD |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Touch Screen Type | IPS |
| Has Color Screen | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 53 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 2 |
| Hardware Interface | USB |
| Number of Ports | 2 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Core i3-N305 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Brand | Acer |
| Model Name | Acer Chromebook Plus 514 |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | CB514-4HT-375Z |
| Built-In Media | Chromebook, Power Cord, USB Type-C AC Adapter |
| Manufacturer | Acer |
| UPC | 195133246729 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | One-year International Travelers Limited Warranty (ITW) |
| Best Sellers Rank | #6,144 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #720 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0CX28KX1N |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| Control Method | Touch |