SHOKZ OpenFit Air - Open-Ear Headphones, True Wireless Earbuds, Water Resistant, Secure Earhooks for Daily Use, Black
About this product
About this item Engineered Fit - Designed for improved comfort with our signature open-ear concept and an adaptable earhook that weighs in at only 0.3 oz. These open-earbuds are built to remain securely in place.
Premium Sound - Shokz DirectPitch technology and innovative tuning holes deliver precise, natural audio with minimal leakage and deep, rich bass - all while leaving your ears open to the world around you.
Cutting Edge Features - 4 smart microphones, mulitpoint pairing with two devices, and IP54 water resistance mean that your earphones will keep you connected and worry-free through any activity.
Long Battery Life - Enjoy up to 6 hours on a single charge, 28 hours with the charging case, and a quick 10-minute charge for the extra 2 hours of listening time you need for impromptu jam sessions.
Shokz App - Our app puts the essentials at your fingertips. Tailor your listening experience with easy multipoint pairing, personalized EQ modes, customizable button functions, and real-time power information.
Price History
Specifications
| Brand Name | SHOKZ |
| Model Number | T511 |
| Model Name | OpenFit Air |
| Built-In Media | Charging Case, OpenFit Air True Wireless Earbuds, Protective Case, USB-C Charging Cable, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 2 Years |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 810092678557 |
| Manufacturer | Shenzhen Shokz Co., Ltd. |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #1,983 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #34 in Open-Ear Headphones |
| ASIN | B0CRTM6B55 |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars |
| Headphone Jack | No Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 33 Feet |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | App, Touch |
| Controller Type | Bluetooth |
| Item Weight | 17.4 Grams |
| Carrying Case Length | 69.1 Millimeters |
| Carrying Case Width | 66 Millimeters |
| Carrying Case Height | 28.7 Millimeters |
| Carrying Case Weight | 57 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 17 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 2400 MHz |
| Sensitivity | 96.2 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Frequency Range | 20Hz - 15000Hz |
| Enclosure Material | Nickel-Titanium Alloy, Plastic, Silicone |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Fitness, Travel |
| Antenna Location | Walks, Commutes, Learning, Work, Sports, Running, Cycling, Yoga, Hands-free Calls, Telecommuting, Web Conferences, Mobile Gaming |
| Compatible Devices | Android, Mac, PC, Watch, iPhone |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Carrying Case Material | Plastic |
| Additional Features | Fast Charging, Lightweight, Microphone Included, Multipoint Pairing, Touch Control |
| Is Electric | Yes |
| Headphones Ear Placement | Open Ear |
| Headphone Folding Features | Open Ear |
| Earpiece Shape | Angular shape with ear hook |
| Color | Black |
| Style Name | Modern |
| Carrying Case Color | Black |
| Theme | Fashion, Fitness, Lifestyle, Yoga |
| Battery Charge Time | 1 Hours |
| Battery Average Life | 6 Hours |
| Carrying Case Battery Average Life | 28 Hours |
| Carrying Case Battery Charging Time | 2 Hours |