Amazon Basics
Amazon Basics Wired Earbuds with Microphone, In-Ear Headphones, 3.5mm Jack, High Definition Sound, Secure Fit, 4.2 ft Cable, S/M/L Ear Tips, Black
$10.13
6K+ bought in past month
Last updated May 8, 2026 at 3:21am
Amazon Basics
About this product
About this item IN-EAR COMFORT: Enjoy a snug fit with these wired earbuds for school or work
BUILT-IN MICROPHONE: Seamlessly take calls and control your music with an integrated mic, ideal when using wired headphones at school or other activities
WIDE FREQUENCY RANGE: Experience high-quality audio with a 20-20KHz range and 94±3dB sensitivity in these best wired earbuds for a superior listening experience
VERSATILE AND DURABLE: Features a robust gold-plated 3.5mm headphones jack for reliable connectivity across various devices
SPARE SILICONE CAPS INCLUDED: Comes with 2 extra silicone caps that enhance comfort when using these earphones
Price History
Specifications
| Brand Name | Amazon Basics |
| Model Number | 17E13BK |
| Model Name | Headphones with Mic |
| Built-In Media | Eartip |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 840324418927 852651007385 |
| Global Trade Identification Number | 00852651007385 |
| Manufacturer | Amazon |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #275 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #40 in Earbud & In-Ear Headphones |
| ASIN | B07HH1QSLB |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Earpiece Shape | Round |
| Control Type | Call Control |
| Control Method | Touch |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 94 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 20 kHz |
| Enclosure Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Professional, Travel |
| Antenna Location | Exercising |
| Compatible Devices | Compatible with any device with a 3.5mm jack, including Android and IOS smartphones; devices without a 3.5mm jack, like the iPhone 7, 8, 10, and Pixel 2, require an adapter |
| Cable Features | Tangle Free |
| Additional Features | Microphone Included |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wired |
| Color | Black |
| Style Name | 3.5mm Aux |
| Item Weight | 0.54 Ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |