Amazon Renewed
Microsoft Surface Laptop 5 13.5" Touchscreen Notebook - 2256 x 1504 - Intel Core i7 12th Gen i7-1265U - Intel Evo Platform - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Matt Black (Renewed) (Platinum)
$515.00
50+ bought in past month
Last updated May 16, 2026 at 7:41pm
Amazon Renewed
About this product
About this item With 16 GB of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
The 13.5" 2256 x 1504 screen provides a great movie watching experience
512 GB SSD is enough to store your essential documents and files, favorite songs, movies and pictures
8 Hours battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
Price History
Specifications
| Color | Platinum |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Corning Gorilla Glass 3 |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.8 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Notebook |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Voltage | 240 Volts |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | USB, Bluetooth devices |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.8"L x 12.1"W x 0.57"Th |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Screen Size | 13.5 |
| Resolution | 2.5K |
| Native Resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 2256x1504 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Touch Screen Type | touchscreen |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 18 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 40 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i7-1265U |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Laptop 5 |
| Model Year | 2022 |
| Model Number | i7-1265U |
| Built-In Media | Surface Laptop 5 Notebook |
| Manufacturer | Microsoft |
| UPC | 703670803321 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Best Sellers Rank | #4,417 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #128 in Renewed Laptops #389 in Renewed Computers & Accessories #496 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0DPGPBW8S |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11n, Bluetooth |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |