HP Touchscreen Laptop Computer for Student School and Home Study, Lifetime Office 365, Intel i3-1315U, 8GB RAM, 256GB SSD, 500GB External HDD, Fast Charging, Copilot AI, Windows 11 Home, Silver
About this product
About this item Fast Performance for Students & Everyday Work – 13th Gen Intel Core i3-1315U processor delivers smooth performance for schoolwork, online classes, Office apps, browsing, and multitasking.
15.6" Touchscreen– BrightView 15.6-inch HD (1366×768) touchscreen with micro-edge design offers clear visuals for studying, video streaming, browsing, and interactive tasks like scrolling and highlighting documents.
Large Storage & Fast Startup – 8GB DDR4 RAM and 256GB NVMe SSD provide fast boot times and plenty of space for homework files, projects, photos, and applications, helping students stay productive without worrying about storage limits. 500GB Portable HDD included.
Portable Design & Fast Charging – Slim laptop weighing only 3.52 lbs with a durable natural silver finish. The full-size keyboard with numeric keypad makes typing reports, assignments, and spreadsheets comfortable. Long battery life and fast charging.
Windows 11 Home & WiFi 6 Connectivity – Includes Windows 11 Home, Wi-Fi 6, and Bluetooth 5.3 for fast, reliable connections during online learning, video meetings, cloud work, and everyday internet use.
Price History
Specifications
| Color | Natural Silver |
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, headphones, and other accessories that use USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.75"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 720p |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 60 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| Human-Interface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i3-1315U |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Brand | HP |
| Model Name | Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | 15 |
| Built-In Media | Charger |
| Manufacturer | hp |
| UPC | 197497696622 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Best Sellers Rank | #8,307 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,037 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0GRHFH8F1 |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth support? | Yes |