HP Chromebook 14" HD Laptop PC for College Students and Business, Chrome OS, Intel Celeron N4120 Processor, 4GB RAM, 64GB Storage, Bluetooth, Wi-Fi, Modern Gray, Alpacatec 64GB Card
About this product
About this item 【Easy to Use and Safe】The HP chromebook is a computer for the way the modern world works, with thousands of apps, built-in virus protection and cloud backups. It is secure, fast, up-to-date, versatile and simple. Ultra-slim design makes it easy to carry and use anywhere.
【Advanced Portable Design】This HP laptop is stylish, thin, light and sleek, making it more attractive and easier to carry. Perfect for taking to the classroom, studying or working on the move. This laptop makes a great gift for students.
【Safe and Quick System】Chrome OS is an easy-to-use operating system that runs fast and starts up in seconds. It's designed to be as cloud-based as possible, so you can access all your files over the web wherever you are, and you won't lose your files if your Chromebook is lost, stolen or damaged.
【Superior Performance】Powered by the Intel Celeron N4120 Processor, this laptop computer has the perfect combination of features to make you unstoppable. With 4GB of high-bandwidth memory, you can run multiple applications and browser tabs at the same time without a hitch, and 64GB eMMC + 32/64GB MicroSD card storage for plenty of storage space. Immerse yourself in a world of power and efficiency.
【Ultimate Experience】The HP laptop has a high quality battery that can support you for 14 hours video playback. You can work, study or play with it without worrying about running out of power.
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Modern Gray |
| Hard-Drive Size | 64 GB |
| Operating System | Chrome OS |
| Other Special Features of the Product | HP True Vision HD Camera |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Item Weight | 3.35 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Student, Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Chromebook, Notebook |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 5 Volts |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, HDMI devices, Bluetooth-enabled devices |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.85"L x 8.94"W x 0.72"Th |
| Chipset Type | Intel 'N' series |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 720p |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 60 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Screen Finish | anti-glare |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 14 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Touchpad Feature | True |
| Processor Series | Celeron N |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4120 |
| CPU Model Generation | Apollo Lake |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Brand | HP |
| Model Name | HP |
| Model Number | HP |
| Built-In Media | AC adapter, Documentation |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 197192500279 |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #9,631 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,308 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0CPT974D9 |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Memory Speed | 4266 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | MicroSD |
| Number of Ports | 5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Speaker Description | tuned stereo speakers |
| Audio Recording | No |