HP 17.3" Touchscreen Laptop for Work and Home, AMD Ryzen 5 7430U, 64GB RAM, 2TB SSD, Webcam, HDMI, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Wi-Fi 6, Windows 11 Home, Blue
About this product
About this item [High Speed RAM And Enormous Space] 64GB high-bandwidth RAM to smoothly run multiple applications and browser tabs all at once; 2TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive allows to fast bootup and data transfer
[Processor] AMD Ryzen 5 7430U Processor (6 Cores, 12 Threads, 16MB L3 Cache, Base Frequency at 2.3 GHz, Up to 4.3 GHz at Max Turbo Frequency), AMD Radeon Graphics
[Display] 17.3" diagonal, HD+ (1600 x 900), touch, anti-glare, 250 nits, 60% NTSC
[Tech Specs] 1 x USB Type-C 5Gbps signaling rate, 1 x headphone/microphone combo, 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate, 1 x AC smart pin, 1 x HDMI 1.4b, Webcam, Fingerprint Reader, Backlit Keyboard, Wi-Fi 6, Windows 11 Home
This product is upgraded based on model number: 17-cp3602nr
Price History
Specifications
| Color | Blue |
| Hard-Drive Size | 2 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers, Other Accessories |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | No |
| Human-Interface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 7430U |
| CPU Model Generation | 7th Generation |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Brand | HP |
| Model Name | 17-cp3602nr |
| Model Number | 17-cp3602nr |
| Built-In Media | HP Laptop |
| Manufacturer | HP Inc. |
| UPC | 199485904320 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Best Sellers Rank | #2,817 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #275 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0FRST4VRR |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |