Acer Chromebook Plus 516 GE Cloud Gaming Laptop (16" QHD 120Hz, Intel 10-Core 5 120U, 8GB RAM, 512GB SSD, NVIDIA GeForce NOW) RGB Backlit, 1080p Webcam, WIFI 6E, Chrome OS (Renewed)
About this product
About this item LIBERATE YOUR PLAY- No installs. No downloads. No hassle—Immerse yourself in Cloud gaming, play your favorite PC games on NVIDIA GeForce NOW from anywhere. Over 1,800 games are supported, including 100+ free-to-play games.
THE POWER TO DO MORE - Performance is just the beginning with the new Chromebook Plus, with an Intel 10-Core 5 120U processor, 8GB LPDDR4X 4266MHz memory and 512GB PCIe SSD storage. More power means faster gameplay. The CPU performance is excellent, enough to replace Intel core i7 processor.
GOOGLE AI - Chromebook Plus empowers you to achieve more with AI-powered Google and Adobe apps, seamlessly integrated for productivity and creativity. Dive into built-in Google Docs, Sheets, and Slides to craft documents, or manage budgets. Unleash your imagination with the Google Photos app, featuring AI-enhanced tools like Magic Eraser to remove distractions and HDR effects for vibrant visuals, alongside intuitive movie creation tools. All this comes with Chromebook's signature layered security, keeping viruses at bay and ensuring peace of mind.
EXCELLENT VISUAL AND CONNECTIVITY - Elevate your work and play on a stunning 16” WQXGA (2560 x 1600) narrow-bezel display with 120Hz refresh rate and 100% sRGB for vibrant, fluid visuals. Experience theater-quality DTS audio, powered by quad speakers with active force-cancelling woofers for deep, distortion-free sound. Enjoy seamless connectivity with WiFi 6E and a 2.5G Ethernet port for lag-free gaming, plus USB-C, HDMI 2.1, and USB 3.2 Gen1 for high-speed peripherals.
RGB GAMING KEYBOARD - Get a winning edge with the Chromebook's RGB gaming keyboard. Vibrantly colored keys add excitement to your gameplay and the anti-ghosting feature helps you be fast and accurate with your input, so your keys can keep up with your fingers.
DISCLOSURE - Brand New Computer has been resealed to upgrade SSD. Three-year warranty from Issaquah Highlands Tech on upgraded SSD. One-year warranty from the Manufacturer on remaining components.
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Chrome OS |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, long battery life |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 3.81 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Warranty Type | Limited |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Ports | 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | core 5 120U |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Brand | ist computers |
| Model Name | Chromebook plus 516 GE |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | Chromebook plus 516 GE |
| Built-In Media | AC adapter with Power Cable, Acer Chromebook 516 Laptop, User Manual |
| Manufacturer | Acer |
| UPC | 724129347289 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Best Sellers Rank | #27,560 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,079 in Renewed Laptops #3,096 in Renewed Computers & Accessories #4,011 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0FJ2J3D73 |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 4266 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Life | 10 Hours |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |